Refluks żołądkowy to choroba, która doskwiera coraz większej liczbie osób. Uciążliwe dolegliwości z nim związane często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ich łagodzenie wymaga wielu wyrzeczeń, ale przede wszystkim spożywania leków, które przy dłuższym stosowaniu mogą negatywnie wpływać na organizm. I choć często są zbawieniem w walce z refluksem, mogą niszczyć florę bakteryjną i siać spustoszenie w organizmie. Czym wtedy można się ratować? Z pomocą przychodzi tu np. miód. Ten naturalny antybiotyk świetnie radzi sobie z różnymi schorzeniami w zupełnie bezpieczny sposób, w tym także z refluksem. Zastanawiasz, jaki miód wybrać na refluks żołądkowy? Koniecznie, czytaj dalej!
Czym jest jest refluks żołądkowo - przełykowy?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaki miód sprawdzi się przy refluksie. Warto wyjaśnić, czym dokładnie jest ta przypadłość.
Refluks żołądkowo - przełykowy to schorzenie, któremu towarzyszą uciążliwe dolegliwości. To choroba, która spowodowana jest nieprawidłowym cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Wynika to z niesprawnej dolnej części przełyku - zwieracza. Zgaga, uczucie pieczenia, ból w okolicach klatki piersiowej oraz nieprzyjemne wrażenie cofania się pokarmu to typowe objawy towarzyszące temu schorzeniu. Aby zmniejszyć występowanie tych dolegliwości, osoby cierpiące na tą chorobę muszą zrezygnować ze spożywania produktów pobudzających wydzielanie kwasów w żołądku. Herbata, kawa, ostre przyprawy, alkohol czy czekolada to tylko kilka produktów, które odpowiadają za pojawianie się tych uciążliwych objawów.
Miód w walce z dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym
Miód ma niezwykłe właściwości, które są pomocne w leczeniu chorób układu pokarmowego. Często stosowany jest przy zapaleniu żołądka. Co więcej, regularne spożywanie miodu zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie wrzodów. Miód pozytywnie wpływa na pobudzenie nerwów czuciowych znajdujących się w żołądku. Nerwy te odpowiedzialne są za wydzielanie peptydów, które zwiększają dopływ krwi do miejsc zainfekowanych przez wrzody.
Miód cechuje się także wysokimi właściwościami antybakteryjnymi. Świetnie więc radzi sobie w walce ze szkodliwymi dla ludzkiego organizmu bakteriami. Łagodzi bóle brzucha, zwalcza nudności oraz zgagę. Dodatkowo regularne spożywanie miodu wywiera korzystny wpływ na nasze zdrowie, a również na samopoczucie. Jednak przede wszystkim cechuje go wyjątkowy smak, który ma tak wielu wielbicieli!
Czy miód jest pomocny w walce z refluksem żołądkowym?
Miód cechuje się wysokim działaniem przeciwbakteryjnym. Z tego względu jest niezwykle pomocny w walce z objawami refluksu żołądkowego. W połączeniu z terapią konwencjonalną może zdziałać wiele dobrego i ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom zmagającym się z tym schorzeniem. Miód można spożywać w połączeniu z sokiem z aloesu - śluz, który się w nim znajduje, tworzy barierę ochronną żołądka oraz łagodzi nadkwaśność. Co więcej, aloes odpowiada za regulację pH żołądka, co wpływa na znaczne zmniejszenie objawów. Aby utworzyć zdrowotną mieszankę, wystarczy dodać łyżkę miodu do soku z aloesu. W połączeniu tworzą naturalny lek, który niesie ulgę i ukojenie.
Jaki miód na refluks?
Znasz już niesamowite właściwości miodu. Dalej jednak pewnie zastanawiasz się, który z dostępnych rodzajów tego niezwykłego daru natury wybrać. Jeżeli na co dzień borykasz się z refluksem lub innymi schorzeniami związanymi z układem pokarmowym postaw na miód akacjowy! To jasny miód, pachnący kwiatami akacji. Pozyskiwany jest z nektarów kwiatów robinii akacjowej, inaczej zwanej białą lipą.
Ten rodzaj miodu cechuje się bardzo słodkim smakiem, który ma wielu zwolenników. Jednak oprócz walorów smakowych, ma niezwykły wpływ na organizm człowieka. To specjalista w leczeniu wrzodów, zapalenia błony, refluksu oraz stanów kurczowych jelita cienkiego i grubego. Szczególnie zalecany jest osobom cierpiącym na nadkwasotę żołądka oraz zaburzenia układu pokarmowego.
Jak prawidłowo stosować miód akacjowy na refluks?
Regularne spożywanie miodu to droga do sukcesu. Można stosować go w postaci rozpuszczonej w wodzie, a także tej naturalnej, prosto ze słoika. Należy jednak pamiętać, aby nie zalewać go wrzątkiem. W taki sposób straci swoje cenne właściwości lecznicze i nawet codzienne spożywanie dużych ilości nie przyniesie Ci oczekiwanych efektów. Aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści, warto zalać go ostudzoną wodą wieczorem i wypić następnego dnia rano. Warto również zadbać, aby przed spożyciem mikstury nie jeść żadnego posiłku i każdy dzień zaczynać od szklanki wody z miodem. Codzienne spożywanie miodu akacjowego pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie oraz zdrowie. Jednym słowem - Twój organizm będzie Ci wdzięczny za taką pomocną w jego funkcjonowaniu. Jednak najważniejszy jest fakt, że przyniesie on Ci wyczekiwane ukojenie, skuteczną pomoc w walce z refluksem.