Czy miód jest zdrowy i czy warto go jeść? Odpowiadamy!

Miód to produkt naturalny, tworzony przez pszczoły. Powstaje najczęściej z nektaru kwiatów, który dzięki ciężkiej pracy tych pożytecznych owadów, jest zmieniany w finalny produkt. Praca człowieka polega na zebraniu go z plastrów, odwirowaniu i przelaniu „płynnego złota” do słoików. Nasuwa się jednak pytanie – czy miód jest zdrowy? I po co właściwie go spożywać? Dowiedz się wszystkiego o prozdrowotnych właściwościach miodu!

Co nieco o miodzie

Wiele osób sięga po miód jesienią i zimą, kiedy to nadchodzi pora na picie rozgrzewających herbat i łagodzenie skutków przeziębień. Tymczasem warto spożywać go cały rok, by budować swoją odporność i korzystać z wszystkich jego dobrodziejstw. W końcu korzystano z nich już od czasów starożytności, kiedy to odkryto prozdrowotne moce miodu. Co ciekawe, używano go nie tylko jako produktu spożywczego, ale także do balsamowania czy zabiegów kosmetycznych (np. dodając do kąpieli).

Miody dzielimy na trzy rodzaje, w zależności od użytego przez pszczoły surowca: nektarowy (kwiatowy), spadziowy i mieszany. Płynna postać miodu nazywana jest patoką, a skrystalizowana to krupiec.

Wartości odżywcze

100 gramów miodu dostarcza nieco ponad 300 kcal. W jego skład wchodzi duża ilość cukrów redukujących (fruktoza, glukoza i sacharoza), a więc miód to produkt węglowodanowy.

Rodzaje miodów i ich zdrowotne właściwości

O tym, czy miód jest zdrowy i w czym może pomóc jego zażywanie, decyduje często jego rodzaj. Każdy z nich charakteryzuje się nie tylko innym wyglądem i smakiem, ale także różnymi właściwościami. Istnieje jednak ogólny zbiór zdrowotnych cech większości miodów:

– działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe,

– pomoc w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych,

– wspomaganie pracy serca i nadciśnienia tętniczego,

– zapobieganie próchnicy zębów,

– skuteczne leczenie ran i oparzeń,

– działanie detoksykujące.

To jednak nie wszystko, co potrafi miód! Poznaje właściwości jego poszczególnych rodzajów i sprawdź, na co pomoże każdy z nich.

Spadziowy

Zwany miodem królewskim, ze względu na rzadkość występowania i trudne warunki jego pozyskiwania. Polecany przy chorobach układu moczowego i oddechowego. Pozytywnie wpływa na wątrobę i drogi żółciowe. Jego alternatywą może być tzw. miód leśny, zawierający połączenie nektaru leśnych roślin i ziół oraz spadzi.

Gryczany

Jeden z najzdrowszych miodów, gdyż działa jak antybiotyk. Bardzo pomocny przy niedokrwistości. To również panaceum dla osób z chorą wątrobą, gdyż oczyszcza i odtruwa.

Akacjowy

Pomocny przy wielu problemach gastrycznych, jak np.: niestrawność, wrzody żołądka, nadmierne wydzielanie soku żołądkowego i nie tylko. Poza tym to panaceum na wszelakie problemy skórne i leczenie ran.

Nawłociowy

Działa dobroczynnie na układ moczowy (skąpomocz, kamica nerkowa, prostata…). Ma właściwości odkażające, przeciwzapalne i bakteriobójcze, jak również poprawia metabolizm.

Lipowy

Uważany za najlepszy, jeśli chodzi o wszelkie przeziębienia i grypę. Pomaga podczas zbicia gorączki, dzięki swoim napotnym właściwościom.

Wielokwiatowy

Skuteczny w łagodzeniu objawów alergii górnych dróg oddechowych. Sprawdzi się przy np. przy katarze siennym i astmie alergennej.

Im ciemniejszy, tym lepszy

Na pytanie: czy miód jest zdrowy, można śmiało odpowiedzieć, że tak. Warto spożywać naprzemienne jego różne rodzaje, by dostarczyć sobie zróżnicowanych mikroelementów i minerałów (głównie potasu, fosforu i wapnia). Jednak miód to także bogate źródło przeciwutleniaczy, czyli substancji chroniących nas przed wolnymi rodnikami. Jeśli w szczególności zależy Ci na takim działaniu miodu, wybierz ten ciemny (gryczany, spadziowy, wrzosowy), gdyż kolor jest tu odpowiednikiem ilości antyoksydantów.

Jak obchodzić się z miodem?

Jak w przypadku wielu innych produktów o właściwościach prozdrowotnych (np. czosnku), gorąca woda obniża wartości odżywcze miodu. Zmienia także jego charakterystyczny smak. Jeśli chcesz więc skorzystać z jego dobrodziejstw i pysznego smaku, nie słodź nim gorącej (a już tym bardziej dopiero co zalanej wrzątkiem) herbaty.

Czy miód jest dla wszystkich?

Choć większość ludzi może bez obaw cieszyć się pysznym smakiem i działaniem miodu, są osoby, które mimo wszystko powinny go unikać. Kto konkretnie?

– cukrzycy. Nie da się ukryć, że miód jest bardzo słodką substancją (słodszą od cukru) i osobom chorym na cukrzycę typu 1 może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku (szczególnie spożywany w dużych ilościach). Jeśli jednak chorujesz na łagodny typ cukrzycy, możesz zażywać małe ilości miodu, np. akacjowego (po ówczesnej konsultacji z lekarzem),

– niemowlęta. Dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia nie zaleca się podawania miodu. Jest to produkt naturalny, więc może mieć w składzie zarodniki bakterii, na które tak małe dziecko może nie być jeszcze odporne.

Nie daj się oszukać!

Aby miód zachował swoje najcenniejsze właściwości, powinien pochodzić tylko ze sprawdzonej pasieki. Wiele miodów, dostępnych na sklepowych półkach niestety ma niewiele wspólnego z prawdziwym, pełnowartościowym produktem. Często są one mocno przetworzone i pozbawione najcenniejszych wartości odżywczych. Niestety, tani miód sklepowy jest często mieszanką importowaną z… Chin! Pamiętaj więc, że to, czy miód jest zdrowy, jest w dużej mierze zależne od jego pochodzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl