Niezwykle delikatny miód akacjowy wyróżnia się doskonałymi właściwościami regeneracyjnymi i stanowi remedium na wiele popularnych dolegliwości. Co więcej, ze względu na subtelny smak i zapach jest idealną propozycją dla dzieci i alergików. Komu zaleca się jego spożywanie i dlaczego warto pokochać miód akacjowy? Właściwości tej odmiany z pewnością Cię zaskoczą! Przedstawiamy charakterystykę i najważniejsze informacje o zastosowaniu miodu akacjowego!
Krótka charakterystyka miodu akacjowego
Miód akacjowy wyróżnia się wyjątkowo jasnym kolorem, który może przybierać odcień jasnosłomkowy lub niemal bezbarwny. Ma delikatny zapach i subtelny, choć bardzo słodki smak – uważany jest za jeden z najsłodszych miodów, dzięki czemu z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom słodyczy. Warto również wspomnieć, że odmiana ta wolno ulega krystalizacji i długo zachowuje postać płynną. Jakie właściwości ma miód akacjowy i kiedy warto go wykorzystać?
Miód akacjowy – właściwości
Delikatny miód pozyskiwany z akacji to skarbnica substancji odżywczych. Ich obecność sprawia, że właściwości miodu akacjowego są niezwykle liczne. Wśród najważniejszych wymienia się np.:
– wspomaganie walki z dolegliwościami układu pokarmowego: zaburzeniami trawienia, nadkwasotą, chorobami żołądka, wrzodami żołądka i dwunastnicy, skurczami jelit czy zaparciami,
– działanie regeneracyjne w przypadku przemęczenia, spadków energii oraz wzmożonego wysiłku psychicznego i fizycznego,
– działanie rozkurczowe, moczopędne i żółciopędne,
– działanie uspokajające i wspomaganie w walce z bezsennością.
Zastosowanie miodu z akacji
Cenne właściwości miodu akacjowego stosuje się nie tylko w celu wspomagania leczenia wymienionych dolegliwości. Ze względu na działanie antybakteryjne doskonale sprawdza się on również w przypadku infekcji. Wspomaga również odporność, dlatego warto profilaktycznie włączyć go do diety w okresie jesienno-zimowym. Ponadto, zawarta w nim acetylocholina korzystnie wpływa na układ krwionośny i serce. Miód z akacji to takżeświetny specyfik na problemy skórne – pomaga w przypadku spierzchniętych ust, wspiera proces gojenia i jest składnikiem wielu maseczek kosmetycznych.
Spożywanie miodu akacjowego – co musisz wiedzieć?
Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu cennych właściwości miodu akacjowego, musisz pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie – miody nie lubią wysokich temperatur, w których tracą swoje dobroczynne działanie! Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie ich na zimno. Jeżeli chcesz posłodzić nimi herbatę lub kawę, pamiętaj, by temperatura napoju nie przekraczała 40 stopni Celsjusza.