Obalamy mit - czy miód może się zepsuć?

Słodki produkt o wielu cechach prozdrowotnych jest cenionym składnikiem w codziennej diecie. Zawdzięczamy go pszczołom miodnym, które ciężko pracują, abyśmy mogli cieszyć się smakiem złocistego smakołyku. Używając go w kuchni, warto sięgać po te najlepsze z dostępnych produktów, których właściwości utrzymują się mimo upływu lat. Jednak czy przechowywanie większej ilości jest dobrym pomysłem? Czy miód może się zepsuć?

Skąd brać dobry miód?

Miód to doskonałe lekarstwo na wiele chorób i schorzeń, nic więc dziwnego, że od wieków ludzie podbierają go pszczołom. Współczesne pasieki służą już w zasadzie głównie człowiekowi i jego potrzebom. Każda łyżka miodu dostarcza cennych składników, dlatego tak chętnie po niego sięgamy. Kupując smakołyk u sprawdzonych dostawców i wybierając produkty cieszące się uznaniem, masz pewność, że używasz dobrej jakości miodu. Nie każdy bowiem do takich należy, dlatego konieczne jest czytanie etykiet. Jeśli zastanawiasz się, czy miód może się zepsuć, ten wysokiej klasy i certyfikowany z pewnością nie jest na to narażony.

czy-miod-moze-sie-zepsuc

Czy miód może się zepsuć? Rozwiewamy wątpliwości!

Zasadniczo nie ma takiej możliwości, dlatego nie obawiaj się długiego przechowywania miodu, szczególnie gdy otrzymałeś solidne zapasy po dziadkach. Z czasem jedynie zmienia się konsystencja smakołyku, a jego właściwości odrobinę się zmniejszają. Jeśli trafiłeś na słoiki pokryte pianą i skrystalizowanymi grudkami, to wciąż masz miód nadający się do spożycia, z którego jedynie wytrąciła się fruktoza, czyli jeden z cukrów będących składnikiem miodu. To wciąż pełnowartościowy produkt, który możesz bezpiecznie spożywać.

Jedyną sytuacją podejrzaną, będącą fermentacją miodu, możesz zaobserwować w trakcie nieprawidłowego korzystania z tego smakołyku. Dlatego nigdy nie wkładaj do środka oblizanej łyżeczki, gdyż w ten sposób nanosisz zewnętrzne zanieczyszczenia. Co prawda proces ten wymaga bardzo długiego czasu, zdarza się rzadko i zachodzi powoli, warto jednak byś był jego świadomy.

Miej na uwadze, że choć miody zasadniczo pachną i smakują słodko, niektóre z nich, jak np. nawłociowy, ma kwaskowaty posmak. Warto o tym pamiętać, by przypadkiem nie zrezygnować ze zdrowego smakołyku. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy miód może się zepsuć jest tylko jedna – nie ma takiej możliwości.

Jak przechowywać miód, by nie krystalizował?

Nie zastanawiaj się już więcej czy miód może się zepsuć, bo to niemożliwe, a raczej skupiaj się na sposobach jego przechowywania, co pozwoli uniknąć zmiany jego konsystencji. Miód nie lubi słońca, dlatego słoiki trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu. To ważne, aby po czasie, gdy miód już się skrystalizuje, delikatnie doprowadzić go do stanu płynnego. Miód w temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza traci bowiem swoje właściwości, dlatego nie można ani go przegotować, ani dodawać do gorących napojów. Wtedy staje się bowiem jedynie słodzikiem, a nie lekarstwem i cała praca pszczół idzie na marne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl