Jak zrobić miód pitny? Poznaj przepis na ten wyborny królewski trunek!

 

Miód pitny to niegdyś napój zarezerwowany wyłącznie dla szlachty i pary królewskiej. Staropolski przysmak gościł na stołach podczas wyjątkowych okazji, znajdując wielu miłośników. Dziś, kiedy wytwór pszczół jest dostępny dla wszystkich grup, sięgamy po niego rzadziej. Dlaczego? Miód to nie tylko słodki dodatek do kanapek, deserów czy pierniczków. Z jego udziałem można stworzyć nieprzeciętny trunek, który wyprze inne, mało wartościowe egzemplarze. Jak zatem zrobić miód pitny? Przekonaj się, że ten proces wcale nie jest trudny i żmudny! Dziś sprawdzamy, jak powstają największe przysmaki w domowym zaciszu.

 

Fenomen pitnego miodu

 

Gdy gospodarz postawi na stole butelkę wina, nikt nie wydaje się specjalnie zdziwiony. Trzeba jednak przyznać, że gdy na tym samym stole pojawi się miód pitny, goście z pewnością okażą większy aplauz. Z czego wynika to zachowanie? Ano z tego, że miodowy trunek od lat uchodzi za ekskluzywny i szczególnie ceniony. Fenomen pitnego miodu wywodzi się również z tradycji. Kiedyś to właśnie nim, jako afrodyzjakiem, upajały się młode pary. Trunek miał sprzyjać rychłemu pojawieniu się dziecka.

 

Król całego przedsięwzięcia — jaki miód wybrać?

 

Jaki gatunek pszczelego wyrobu będzie najlepszy? Cóż, wszystko zależy od Twoich preferencji smakowych. Wyróżniamy miody pitne naturalne lub wersje ziołowe czy korzenne. Bywają też trunki owocowe lub chmielowe. Warianty naturalne powstają na bazie miodu i wody. Do takiej produkcji najbardziej nadają się miody o wyrazistym smaku i zapachu. W domowych warunkach dobrym pomysłem będzie wykorzystanie miodu wielokwiatowego. Świetnie sprawdzi się również typ gryczany — ciemny i wyjątkowo intensywny.

 

Jak zrobić miód pitny? Przygotuj składniki

 

Na początku warto zaznaczyć, że każdy miód pitny może smakować inaczej. Najsłodsze będą więc półtoraki i dwójniaki. Trójniaki są półsłodkie, z kolei czwórniaki należą do miodów wytrawnych. Tylko od Ciebie zależy, jaką wersję preferujesz. My skupimy się na produkcji klasycznego trójniaka.

 

Jak zrobić miód pitny? Musisz przygotować bazowe składniki oraz sprzęt. Konieczny będzie tzw. gąsior, najlepiej z gumowym korkiem i fermentacyjną rurką. Przydadzą się też butelki do rozrabiania drożdży oraz duży garnek. Najważniejszy będzie oczywiście miód! Dziś stawiamy na ten wielokwiatowy. W naszej ofercie znajdziesz go w wielu wariantach. Będziesz potrzebować też specjalnych drożdży do miodu pitnego i przegotowanej wody w temperaturze pokojowej.

 miod-pitny

Zaczynamy! Etapy powstawania pitnego miodu

 

1. Na tapecie — matka drożdżowa

 

Przygotowanie matki drożdżowej to nic innego jak namnożenie drożdży. Przegotowaną wodę wlej do butelki, najlepiej do jej 2/3 wysokości. Dosyp łyżeczkę cukru i zamieszaj. Następnie wsyp całe opakowanie drożdży i ponownie zamieszaj. Wlot butelki musi być przykryty — możesz zastosować w tym celu zwykły wacik. Odstaw całość na 2, maksymalnie 3 dni. Teraz drożdże zaczną swoją pracę — dopiero po upłynięciu tego czasu będą gotowe, by wlać je do nastawu.

 

2. Brzęczka miodowa

 

Kiedy upłynie 7 dni, należy przygotować tzw. brzęczkę. Jest to roztwór miodu z wodą. Jak dobrać proporcje? To zależy od rodzaju miodu, który zechcesz stworzyć. W tym przepisie skupiamy się na gatunku pochodzącym z wielu kwiatów. Roztwór gotuj przez pół godziny. Kluczowe jest zbieranie w tym czasie powstałych szumowin. Pamiętaj też, by cały czas zachowywać tę samą objętość mieszaniny. Gdy skończysz gotowanie, dolej więc wody.

 

3. Czas na drożdże i fermentację!

 

Brzęczka jest gotowa. Kolejnym zadaniem jest dodanie do niej drożdżowej matki. Powstały roztwór przelej do gąsiora. Warto dosypać też kwasek cytrynowy. Jak zrobić idealny miód pitny? Kolejny proces jest właściwie najważniejszy. Naczynie szczelnie zamknij — wykorzystaj w tym celu gumowy korek i rurkę fermentacyjną. Czas na fermentację! Pamiętaj, że naczynie dobrze jest przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 18°C. Możesz zaobserwować, że na początku roztwór pieni się bardzo intensywnie. Później fermentacja jest łagodniejsza.

 

4. Zlewanie brzęczki do innego naczynia

 

Gdy fermentacja się uspokoi, oddziel osad od brzęczki. Zlej roztwór do mniejszego naczynia. Warto zlewać ciecz bezpośrednio po ścianie gąsiora. Dzięki takiemu zabiegowi nie jest ona niepotrzebnie napowietrzana. To czas, kiedy możesz spróbować swojego wytworu! Ponowne zlewanie jest polecane co kilka miesięcy. Zabieg ma na celu całkowite wytrącenie się osadu z martwych drożdży. Jak zrobić wybitny miód pitny? Teraz pozostanie już tylko dojrzewanie!

 

5. Idealne dojrzewanie, czyli jak zrobić miód pitny na medal

 

Powstałą brzęczkę postaw w chłodnym miejscu na 12 miesięcy. To czas, kiedy przygotowany nastaw dojrzewa — musi się też odpowiednio wyklarować. Warto czekać, gdyż po roku miód pitny nabiera wyjątkowego, szlachetnego aromatu i przede wszystkim — smaku. Powstaje typowo staropolski, nieprzeciętny trunek, który możesz teraz przelać do mniejszych naczyń. Nie wybieraj jednak butelek. Postaw raczej na karafkę, gdyż aktywne drożdże cały czas pracują. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnemu ich wystrzeleniu. Kiedy zlewamy miód pitny do butelek? Cóż, najwcześniej po 2 latach. Widzisz? To wcale nie takie trudne! Jak zrobić miód pitny? W zaciszu własnego domu powstanie najlepszy! Powodzenia!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl