Jak rozpuścić miód? Poznaj sprawdzone metody na sukces!

Miód towarzyszy rozwojowi ludzkości od tysięcy lat. Jego właściwości zdrowotne są bardzo szerokie, dlatego wykorzystanie go w kuchni nadal jest powszechne. Wysokiej klasy naturalny miód po czasie może skrystalizować. Żeby na nowo powstała patoka, można pokusić się o kilka sprawdzonych metod. Dzisiaj podpowiadamy, jak rozpuścić miód, żeby zachował swoje właściwości.

Krystalizacja miodu to naturalny proces

Miód może kojarzyć się przede wszystkim z płynną postacią. Jednak ta substancja bardzo szybko zmienia się w skrystalizowaną masę. Im więcej składników naturalnych zawiera miód, tym gwałtowniej zachodzi cały proces. Przemiana stanu skupienia następuje przez około kilka miesięcy. Wynika to przede wszystkim ze składu miodu.

Miód zawiera wiele związków antybakteryjnych, głównie nadtlenek wodoru, którego producentem są pszczoły. Dzięki temu miód jest w zasadzie odporny na zepsucie. Może przetrwać wiele lat w zamknięciu i ciągle nadaje się do spożycia. Oczywiście w tym czasie z pewnością nastąpi proces krystalizacji.

Naturalne miody stanowią coraz mniejszą część rynku

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpuścić miód, musisz zdawać sobie sprawę, że potrzeba zmiany stanu skupienia dotyczy w zasadzie w stu procentach naturalnych miodów. W sklepach znanych sieci na półkach spotkasz produkty, których właściwości są wzbogacone o sztuczne dodatki, które ograniczają krystalizację. Na szczęście bardzo łatwo można rozpoznać, który produkt pochodzi z naturalnych pasiek.

Najprostszą metodą na sprawdzenie naturalności miodu jest sposób ociekania. Jeśli substancja nabrana na łyżeczkę spływa z niej równomiernie, z bardzo dużym prawdopodobieństwem masz przed sobą miód naturalny. Fachowcy mogą wychwycić także subtelne zmiany w smaku, które wskazują na asortyment prosto od pszczół.

Powyżej 40 stopni Celsjusza miód traci właściwości zdrowotne

Właściwości lecznicze miodu są znane od tysięcy lat. Włączenie go do swojej diety sprawia, że obniża się ciśnienie krwi, poprawia wydajność mózgu i zmniejsza się rozwój miażdżycy. To tylko kilka faktów na temat zalet produktu prosto od pszczół. Jednak w temperaturze powyżej czterdziestu stopni Celsjusza miód traci większość swoich zalet. Pozostają wyłącznie walory smakowe. Dlatego trzeba wiedzieć, jak rozpuścić miód, żeby zachować najwięcej przyjaznych dla organizmu związków chemicznych.

jak_rozpuscic_miod

Jak rozpuścić miód? Mikrofalówka to kontrowersyjny pomysł!

Istnieje przynajmniej kilka metod na rozpuszczenie miodu. Duże kontrowersje wśród znawców miodu wzbudza przywracanie do stanu płynnego przez wsadzenie słoika miodu do mikrofalówki. To szybki sposób na zmianę stanu miodu, wystarczy odkręcić słoik, wsadzić go do środka i ustawić najmniejszą temperaturę. Po dwóch minutach wszystko jest gotowe.

Garnek z ciepłą wodą - domowy sposób na rozpuszczenie miodu

Jak rozpuścić miód w domowym zaciszu? Otóż jest to bardzo proste, jeśli potrzebujesz odwrócić proces krystalizacji, wystarczy skorzystać z garnka i ciepłej wody. Do naczynia nalej wodę, która jest poniżej temperatury wrzenia. Pamiętaj, że miód traci swoje drogocenne właściwości powyżej 40 stopni Celsjusza. Następnie wsadź do garnka słoik z miodem i odkręć wieczko. Gdy jego zawartość zacznie być plastyczna, rozpocznij mieszanie, jednak rób to delikatnie, ponieważ możesz wywrócić garnek lub słoik. Rozpuszczanie miodu może potrwać nawet kilka godzin, więc gdy woda zacznie stygnąć, warto podgrzać ją od dołu gazem z kuchenki lub prądem.

Garnek z podwójnym dnem przyspiesza proces rozpuszczania

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpuścić miód jeszcze szybciej, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą dwóch opisanych powyżej metod. Mikrofalówka wykorzystuje efekt niemal natychmiastowego podgrzania, przez co miód wraca do płynnej postaci bardzo szybko. Rozgrzewanie skrystalizowanej masy w garnku z wodą trwa dłużej, jednak należy do najbezpieczniejszych technik, które uwzględniają zachowanie właściwości miodu.

Trzecia opisywana dzisiaj metoda polega na mocniejszym podgrzewaniu miodu w garnku, dzięki zastosowaniu podwójnego dna. W ten sposób możesz ustawić dużo bezpieczniej naczynie na gazie i kontrolować temperaturę, w której podgrzewa się miód.

Spożywaj miód regularnie - unikniesz jego krystalizacji!

Miód można dodawać do wielu produktów, przez co łatwo włączyć go do swojej diety. Dlatego, aby uniknąć krystalizacji miodu, rekomendujemy jego regularne jedzenie. Pamiętaj, że proces tężenia trwa przynajmniej kilka miesięcy, dlatego niewielkie słoiki łatwo zjeść do końca przed skrystalizowaniem.

Jeśli mimo wszystko doszło do krystalizacji miodu, wiesz już, jak rozpuścić miód. Najistotniejsza jest cierpliwość, ponieważ tylko stopniowe rozgrzewanie substancji pozwala zachować jej drogocenne związki chemiczne. Gdy zależy Ci wyłącznie na smaku oraz konsystencji, możesz pokusić się o drastyczne podgrzanie, na przykład w mikrofalówce. Wtedy herbata z miodem smakuje wyśmienicie, ale ma zdecydowanie mniej pozytywnych cech, które są dobre dla Twojego zdrowia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl